Aktualności

Jagiellończycy uczcili Niepodległą

11 listopada 2013

W dniu 8 listopada 2013 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej profesorowi Stanisławowi Portalskiemu. Jego życie i praca, choć w znakomitej większości toczyły się daleko od Polski, to stanowią wzór tego, jak pracować i żyć dla ojczyzny. Najpierw walczył za nią w kampanii wrześniowej, a następnie przeszedł od września 1941 roku wraz z Armią Andersa szlak. Dotarł przez Persję, Indie i Południową Afrykę do Anglii. Służył tam w 307. Dywizjonie Myśliwców Nocnych. Po wojnie został wybitnym chemikiem, wykładowcą Politechniki w Battersea oraz University of Surrey w Gildford. Od roku 1993, aż do swej śmierci 26 listopada 2011 roku był wiceprezesem światowej Rady Badań nad Polonią. Przez cały czas utrzymywał żywe kontakty z Jagiellonką. Profesor był niewątpliwie jednym z tych Jagiellończyków, którzy przydali blasku naszej Szkole.
W dniu 9 listopada Stowarzyszenie Jagiellończyków współorganizowało także XXII Rajd Niepodległości "Szlakami Legionistów Płockich", w którym uczniowie naszej Alma Mater zajęli I miejsce. Również w konkursie Piosenki Legionowej uczniowie Jagiellonki: Natalia Bogacka, Anna Kajkowska, Adrian Piwoński oraz Marcin Rogalski zajęli I miejsce za wykonanie piosenki "Biały krzyż".
Zdjęcia odsłoniętej tablicy i z Rajdu Niepodległości.

Pamiątkowa tablica

20 wrzesnia 2013

Sto lat temu, 3 września 1913 r. społeczność I Gimnazjum Polskiego w Płocku, którego spadkobiercą jest dzisiejsza Jagiellonka, rozpoczęła rok szkolny w nowoczesnym wówczas gmachu. Z inicjatywy obecnego dyrektora, Mirosława Piątka, uczczono ten doniosły fakt wmurowaniem pamiątkowej tablicy na frontonie zabytkowego budynku. Tablica ta przypomina przede wszystkim nazwiska społeczników płockich, skupionych w Towarzystwie „Szkoła Średnia w Płocku”. Przewodniczącym Komitetu Budowy był dr Aleksander Maciesza.W skład tego komitetu wchodzili: inż. budowniczy Władysław Czechowski, inż. budowniczy Czesław Zambrzycki, obywatel miejski Ludwik Gałkowski, dyrektor Adam Grabowski oraz inż. melioracyjny Józef Radzimiński.
Gmach Gimnazjum Polskiego powstał z darowizn ludzi bogatych i biednych, jednostek i korporacji - z Płocka i regionu płockiego - wszystkich, którym był drogi rozwój intelektualny przyszłych pokoleń. Dyrektor Adam Grabowski podczas uroczystości otwarcia nowego budynku w 1913 roku powiedział, że na frontonie tego pięknego budynku umieścić można by napis "Naród sobie".
Powstały 100 lat temu gmach Gimnazjum Polskiego jest naszym wspólnym dziedzictwem. Na dzisiejszej uroczystości obecni byli liczni absolwenci Jagiellonki z różnych roczników, co jest dowodem na to, że siła tradycji Szkoły jest naprawdę wielka.
Zdjęcia z uroczystości

Wakacyjne spotkania

27 lipca 2013

Przyjaźnie szkolne z Jagiellonki trwają zawsze. Potwierdza to dzisiejsze spotkanie grupy Jagiellończyków, szkolnych przyjaciół Hanny Piaseckiej, którzy zawitali do Klubu Absolwenta w Jagiellonce. Jak sami mówią, starają spotykać się przynajmniej raz w roku, właśnie w ostatni lipcowy weekend. Po mile spędzonych chwilach przy kawie Violetta Kilarska oprowadziła absolwentów 1965 r. po szkole . W planach Jagiellończycy mieli jeszcze wieczorne spotkanie w "Panu Tadeuszu", zorganizowane przez Mariusza Portalskiego, absolwenta Jagiellonki 1959 r. Cieszymy się ze wszystkich spotkań Jagiellończyków i zapraszamy Was, drodzy Absolwenci, do odwiedzania Klubu Absolwenta.
Zdjęcia z koleżeńskiego spotkania

50 lat po maturze

7 czerwca 2013

Dokładnie 50 lat temu 7 czerwca 1963 r. świadectwo dojrzałości otrzymał Stefan Radomski. Dziś zorganizował spotkanie z grupą swych szkolnych koleżanek i kolegów. Absolwenci 1963 wczesnym popołudniem spotkali się w naszej Alma Mater, a ich radości nie było końca. Cieszyli się widokiem Jagiellonki, której niektórzy z nich nie widzieli co najmniej od ostatniego Zjazdu w 2006 r.
Absolwentów serdecznie przyjęli w szkolnych progach Dyrektor Mirosław Piątek oraz Prezes Stowarzyszenia Jagiellończyków Małgorzata Kwiatkowska. Wszyscy odbyli spacer po dawnych i nowoczesnych wnętrzach Szkoły, zwiedzili szkolną bibliotekę, a na dłużej zagościli w Klubie Absolwenta, gdzie wpisali się do Księgi Pamiątkowej i z radością oglądali pamiątki szkolne.
Zapraszamy Was drodzy Jagiellończycy do zacieśniania więzów ze starą szkołą, z której "wzięliście skrzydła do lotu".
Zdjęcia ze spotkania Absolwentów 1963

Walne Zebranie

28 kwietnia 2013

Informujemy, że 22 maja 2013 r. odbędzie się walne zebranie członków Stowarzyszenia Jagiellończyków.
Pierwszy termin godzina 17.00
Drugi termin godzina 17.30
Zebranie odbędzie się w Klubie Absolwenta, wejście od nowego dziedzińca.
Zapraszamy

strona: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]

Stowarzyszenie Jagiellończyków © 2004-2008   Powered by ml.net.pl