Aktualności

Pożegnanie Profesora Stanisława Portalskiego

7 grudnia 2011

W środę 7 grudnia 2011 roku pożegnaliśmy na cmentarzu w Starej Białej ostatniego przedwojennego absolwenta Jagiellonki. Profesor Stanisław Portalski urodził się w Starej Białej w 1920 r., mimo to Płock z racji kształcenia się w Jagiellonce, uważał za miasto niemal rodzinne. Londyńczykiem był przez całe powojenne życie, pozostał po II wojnie światowej na emigracji, jednak zawsze, gdy tylko mógł, powracał w swoje rodzinne strony, powracał do Płocka, do Jagiellonki...
Profesor to wybitny absolwent, Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły (Liceum Przyrodniczego), uzyskał maturę z wyróżnieniem w 1939 roku.
O swojej Alma Mater mówił: "W przedwojennej Jagiellonce wszystko odbywało się według sprawdzonych reguł i przypieczętowane było wielowiekową tradycją".
"W przedwojennej Jagiellonce musieliśmy chodzić w mundurkach, kieszenie w spodniach miały być pozaszywane, skarpetki zawsze ciemne (...) Mimo to kochaliśmy swoją szkołę i wynieśliśmy z niej bardzo dużo".
"I mówiąc nieskromnie (dzięki dyscyplinie w Jagiellonce red.), byłem przekonany, że posiadam większą wiedzę, niż moi koledzy z tych krajów" (Rosji, w której Profesor był na wygnaniu, z Indii, Persji i Południowej Afryki, krajów, które przemierzał wraz armią gen. Andersa).
Ze "Wspomnień Jagiellończyka. Profesor Stanisław Portalski w rozmowie z Leszkiem Skierskim", Płock, Stara Biała 2006 rok.
Profesor Stanisław Portalski zmarł nad ranem 26 listopada 2011 roku w Londynie. W ostatniej drodze Profesorowi towarzyszyli oprócz mieszkańców i władz gminy Stara Biała, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku, Mirosław Piątek, licealiści z klasy II G, sekretarz Stowarzyszenia Jagiellończyków, Violetta Kilarska, a także przedstawiciele polskiej Emigracji - ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Gliński - Wiceprezes Światowej Rady Badań nad Polonią oraz Ewa Wysga - Sekretarz Generalny Światowej Rady Badań nad Polonią.

Zdjęcia z pożegnania Profesora Stanisława Portalskiego

Opłatek 2011

15 listopada 2011

Bardzo gorąco zapraszamy wszystkich absolwentów i sympatyków naszej Szkoły na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w środę 14 grudnia 2011 r. o godzinie 17.00 w Klubie Absolwenta, w podziemiach Jagiellonki, wejście od nowego dziedzińca. Jak co roku, od kilku już lat przełamiemy się opłatkiem i złożymy życzenia świąteczno-noworoczne.
Mile widziane przyniesienie ze sobą potraw wigilijnych, które uświetnią jagielloński opłatkowy stół.
Serdecznie zapraszamy

XX Jubileuszowy Rajd Niepodległości

5 listopada 2011

5 listopada 2011 r. odbył się XX Rajd Niepodległości "Szlakami Legionistów Płockich". Współorganizatorem tego jubileuszowego przedsięwzięcia, organizowanego od 20 lat przez PTTK Oddział Miejski w Płocku i Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Płocku, było w tym roku Stowarzyszenie Jagiellończyków, które ufundowało puchar za zajęcie I miejsca w Rajdzie Niepodległości oraz nagrody książkowe dla drużyn, biorących udział w rajdzie, a także uczestników XX Jubileuszowego Konkursu Piosenki i Pieśni Legionowej. Puchar Prezesa Stowarzyszenia powędrował do Szkoły Podstawowej w Rogozinie, która prawie w całości wzięła udział w rajdzie. Jury oraz Prezes Stowarzyszenia Jagiellończyków, Małgorzata Kwiatkowska, docenili w ten sposób zaangażowanie społeczności szkolnej w Rogozinie w krzewienie idei patriotyzmu oraz turystyki pieszej. Cieszy również fakt, że I miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych zajęli właśnie Jagiellończycy, których do udziału w rajdzie zachęciła Violetta Kilarska, Komandor XX Rajdu Niepodległości, członkini Stowarzyszenia Jagiellończyków, na co dzień nauczycielka geografii i opiekun Szkolnego Koła PTTK "Szop". W konkursie piosenki reprezentanci Jagiellonki: Joanna Magierska, Joanna Banaszczak z klasy 2 GA oraz Bogdan Kołodziejski i Paweł Zgorzelski z klasy 2G, przygotowani przez Ewę Koston, nauczycielkę wok i zajęć artystycznych, zajęli I miejsce i otrzymali, oprócz pucharu i dyplomu, ufundowane przez Stowarzyszenie, pamiątkowe książki.

Zdjęcia z rajdu

155 Jagiellończyków, Prezydent i 105. rocznica powstania Jagiellonki...

31 lipca 2011

Jagiellończycy spotkali się wraz z Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim w ostatnią lipcową sobotę na terenie "Zielonego Ogródka" MZOS przy pl. Dąbrowskiego 2a, aby świętować dziesięciolecie NIEFORMALNYCH SPOTKAŃ, a także podkreślić, że Nasza Szkoła wpisana jest już w krajobraz Płocka i Mazowsza od 105 lat. To, że spotkaliśmy się w wakacje spontanicznie już po raz dziesiąty, zawdzięczamy pomysłowi Hanny Piaseckiej - matki chrzestnej Nieformalnych Zjazdów Jagiellończyków - podjętemu następnie przez Stowarzyszenie Jagiellończyków, działające od 2004 roku. Dziś, po dziesięciu latach, należy uznać, że właśnie, zorganizowane po raz pierwszy przez Hannę Piasecką i Macieja Turowskiego w 2002 roku Nieformalne Spotkanie absolwentów Jagiellonki stało się z biegiem czasu ciekawą propozycją towarzyskiej imprezy wakacyjnej, w czasie której możemy odświeżyć dawne jagiellońskie znajomości, spotkać się z przyjaciółmi pobawić się, a także poznać..., polubić..., pokochać... jagiellońską brać różnych roczników.
Lipcowe spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wystąpienia Małgorzaty Kwiatkowskiej, Prezesa Stowarzyszenia Jagiellończyków, która, w roli gospodyni spotkania, powitała Jagiellończyków, a przede wszystkim naszego absolwenta z 1990 roku - Andrzeja Nowakowskiego, dziś Prezydenta Miasta Płocka. Oboje zgodnie podkreślili, jak ważne są przyjacielskie spotkania Jagiellończyków, odbywające się już od wielu lat, pamiętanie o szkolnych przyjaźniach, a Prezydent Andrzej Nowakowski dowcipnie potwierdził, patrząc wstecz na swoją karierę, że JAGIELLOŃCZYKIEM POZOSTAJE SIĘ ZAWSZE /co zobowiązuje:)/, natomiast radnym, posłem czy nawet prezydentem się tylko bywa. Bądźmy dla siebie, drodzy Jagiellończycy, Jagiellończykami, wspierajmy się, aby móc cieszyć się ze wspólnych spotkań. Naprawdę jest niebywałą sprawą spotykać się, umacniać więzi i radośnie przeżywać nie tylko wspomnienia szkolne, ale także dzielić się codziennymi troskami i radościami z przyjaciółmi ze szkolnej ławy.
Stowarzyszenie Jagiellończyków składa podziękowania Prezydentowi Andrzejowi Nowakowskiemu za objęcie honorowym patronatem X Nieformalnego Spotkania Jagiellończyków, a Gazecie Wyborczej za objęcie imprezy patronatem medialnym.
Sponsorzy X Nieformalnego Spotkania Jagiellończyków: Stowarzyszenie Jagiellończyków oraz Via-Art Mirosław Łakomski.

Zdjęcia z X Nieformalnego Spotkania Jagiellończyków

Lipcowe spotkanie Jagiellończyków

6 lipca 2011

Już niedługo 30 lipca 2011 roku Wakacyjne Spotkanie Jagiellończyków. Przypominamy, że w tym roku odbędzie się ono ze względów organizacyjnych na placu Dąbrowskiego 2, w ogródku Miejskiego Zespołu Obiektów Sportowych w Płocku, przy zabytkowej wieży ciśnień. Patronat Honorowy nad spotkaniem objął Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski. Jeśli chcecie, drodzy Absolwenci, mieć przyjemność uczestniczenia w dorocznym spotkaniu Jagiellończyków, możecie zgłosić się wcześniej po wejściówki w cenie 30 zł do KLUBU ABSOLWENTA, w budynku Szkoły, wejście od nowego dziedzińca.
Czekamy na Was 20 lipca w środę w godzinach od 17.00 do 18. 30 oraz 27 lipca, w środę w godzinach od 17.00 do 18.30.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

strona: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]

Stowarzyszenie Jagiellończyków © 2004-2008   Powered by ml.net.pl