Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Jagiellonce

1 marca 2012

Dziś uroczyście w Jagiellonce obchodzony był Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", poświęcony członkom "organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski". Uroczystość ta w Szkole miała szczególny charakter, gdyż upamiętniono na niej Jagiellończyka Stefana Bronarskiego, absolwenta z 1937 r. Biografia tego Żołnierza Niezłomnego została przypomniana dzięki uczennicom - Reginie Dąbrowskiej i Agnieszce Urbańskiej z klasy 3 c. Uczennice wraz z nauczycielem historii, Pawłem Felczakiem we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zrealizowały projekt "Kamienie Pamięci - historie Żołnierzy Wyklętych". Rezultatem tych działań było m.in. wmurowanie tablicy pamiątkowej w holu zabytkowego budynku Szkoły. Stowarzyszenie Jagiellończyków jest jednym ze sponsorów tablicy pamiątkowej, poświęconej Stefanowi Bronarskiemu. Przekazało również dla zaproszonych na uroczystość gości pamiątkowe wydawnictwa.

"Zawsze do Płocka, do Jagiellonki powracamy...."

29 stycznia 2012

Taki tytuł nosi wydawnictwo przygotowane przez Stowarzyszenie Jagiellończyków, a poświęcone 10-leciu Nieformalnych Spotkań absolwentów Jagiellonki. Ci z Was, którzy uczestniczyli w tych spotkaniach, mogą odebrać powyższą publikację w Klubie Absolwenta znajdującym się w podziemiach Szkoły - wejście od nowego dziedzińca. Śpieszcie się, drodzy Jagiellończycy - liczba egzemplarzy jest ograniczona.

Radosnych Świąt

23 grudnia 2011

Wszystkim Jagiellończykom oraz przyjaciołom i sympatykom Jagiellonki z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy tego, co sprawia, że życie staje się piękne: zdrowia, radości i dobrych ludzi wokół oraz satysfakcji z tego, co musicie lub lubicie robić. A w Nowym Roku 2012 samych pogodnych dni, umiejętności odróżniania tego, co ważne, od tego, co nie ma znaczenia.

Pożegnanie Profesora Stanisława Portalskiego

7 grudnia 2011

W środę 7 grudnia 2011 roku pożegnaliśmy na cmentarzu w Starej Białej ostatniego przedwojennego absolwenta Jagiellonki. Profesor Stanisław Portalski urodził się w Starej Białej w 1920 r., mimo to Płock z racji kształcenia się w Jagiellonce, uważał za miasto niemal rodzinne. Londyńczykiem był przez całe powojenne życie, pozostał po II wojnie światowej na emigracji, jednak zawsze, gdy tylko mógł, powracał w swoje rodzinne strony, powracał do Płocka, do Jagiellonki...
Profesor to wybitny absolwent, Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły (Liceum Przyrodniczego), uzyskał maturę z wyróżnieniem w 1939 roku.
O swojej Alma Mater mówił: "W przedwojennej Jagiellonce wszystko odbywało się według sprawdzonych reguł i przypieczętowane było wielowiekową tradycją".
"W przedwojennej Jagiellonce musieliśmy chodzić w mundurkach, kieszenie w spodniach miały być pozaszywane, skarpetki zawsze ciemne (...) Mimo to kochaliśmy swoją szkołę i wynieśliśmy z niej bardzo dużo".
"I mówiąc nieskromnie (dzięki dyscyplinie w Jagiellonce red.), byłem przekonany, że posiadam większą wiedzę, niż moi koledzy z tych krajów" (Rosji, w której Profesor był na wygnaniu, z Indii, Persji i Południowej Afryki, krajów, które przemierzał wraz armią gen. Andersa).
Ze "Wspomnień Jagiellończyka. Profesor Stanisław Portalski w rozmowie z Leszkiem Skierskim", Płock, Stara Biała 2006 rok.
Profesor Stanisław Portalski zmarł nad ranem 26 listopada 2011 roku w Londynie. W ostatniej drodze Profesorowi towarzyszyli oprócz mieszkańców i władz gminy Stara Biała, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku, Mirosław Piątek, licealiści z klasy II G, sekretarz Stowarzyszenia Jagiellończyków, Violetta Kilarska, a także przedstawiciele polskiej Emigracji - ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Gliński - Wiceprezes Światowej Rady Badań nad Polonią oraz Ewa Wysga - Sekretarz Generalny Światowej Rady Badań nad Polonią.

Zdjęcia z pożegnania Profesora Stanisława Portalskiego

Opłatek 2011

15 listopada 2011

Bardzo gorąco zapraszamy wszystkich absolwentów i sympatyków naszej Szkoły na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w środę 14 grudnia 2011 r. o godzinie 17.00 w Klubie Absolwenta, w podziemiach Jagiellonki, wejście od nowego dziedzińca. Jak co roku, od kilku już lat przełamiemy się opłatkiem i złożymy życzenia świąteczno-noworoczne.
Mile widziane przyniesienie ze sobą potraw wigilijnych, które uświetnią jagielloński opłatkowy stół.
Serdecznie zapraszamy

strona: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

Stowarzyszenie Jagiellończyków © 2004-2008   Powered by ml.net.pl