Aktualności

"Zawsze do Płocka, do Jagiellonki powracamy...."

29 stycznia 2012

Taki tytuł nosi wydawnictwo przygotowane przez Stowarzyszenie Jagiellończyków, a poświęcone 10-leciu Nieformalnych Spotkań absolwentów Jagiellonki. Ci z Was, którzy uczestniczyli w tych spotkaniach, mogą odebrać powyższą publikację w Klubie Absolwenta znajdującym się w podziemiach Szkoły - wejście od nowego dziedzińca. Śpieszcie się, drodzy Jagiellończycy - liczba egzemplarzy jest ograniczona.

Radosnych Świąt

23 grudnia 2011

Wszystkim Jagiellończykom oraz przyjaciołom i sympatykom Jagiellonki z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy tego, co sprawia, że życie staje się piękne: zdrowia, radości i dobrych ludzi wokół oraz satysfakcji z tego, co musicie lub lubicie robić. A w Nowym Roku 2012 samych pogodnych dni, umiejętności odróżniania tego, co ważne, od tego, co nie ma znaczenia.

Pożegnanie Profesora Stanisława Portalskiego

7 grudnia 2011

W środę 7 grudnia 2011 roku pożegnaliśmy na cmentarzu w Starej Białej ostatniego przedwojennego absolwenta Jagiellonki. Profesor Stanisław Portalski urodził się w Starej Białej w 1920 r., mimo to Płock z racji kształcenia się w Jagiellonce, uważał za miasto niemal rodzinne. Londyńczykiem był przez całe powojenne życie, pozostał po II wojnie światowej na emigracji, jednak zawsze, gdy tylko mógł, powracał w swoje rodzinne strony, powracał do Płocka, do Jagiellonki...
Profesor to wybitny absolwent, Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły (Liceum Przyrodniczego), uzyskał maturę z wyróżnieniem w 1939 roku.
O swojej Alma Mater mówił: "W przedwojennej Jagiellonce wszystko odbywało się według sprawdzonych reguł i przypieczętowane było wielowiekową tradycją".
"W przedwojennej Jagiellonce musieliśmy chodzić w mundurkach, kieszenie w spodniach miały być pozaszywane, skarpetki zawsze ciemne (...) Mimo to kochaliśmy swoją szkołę i wynieśliśmy z niej bardzo dużo".
"I mówiąc nieskromnie (dzięki dyscyplinie w Jagiellonce red.), byłem przekonany, że posiadam większą wiedzę, niż moi koledzy z tych krajów" (Rosji, w której Profesor był na wygnaniu, z Indii, Persji i Południowej Afryki, krajów, które przemierzał wraz armią gen. Andersa).
Ze "Wspomnień Jagiellończyka. Profesor Stanisław Portalski w rozmowie z Leszkiem Skierskim", Płock, Stara Biała 2006 rok.
Profesor Stanisław Portalski zmarł nad ranem 26 listopada 2011 roku w Londynie. W ostatniej drodze Profesorowi towarzyszyli oprócz mieszkańców i władz gminy Stara Biała, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku, Mirosław Piątek, licealiści z klasy II G, sekretarz Stowarzyszenia Jagiellończyków, Violetta Kilarska, a także przedstawiciele polskiej Emigracji - ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Gliński - Wiceprezes Światowej Rady Badań nad Polonią oraz Ewa Wysga - Sekretarz Generalny Światowej Rady Badań nad Polonią.

Zdjęcia z pożegnania Profesora Stanisława Portalskiego

Opłatek 2011

15 listopada 2011

Bardzo gorąco zapraszamy wszystkich absolwentów i sympatyków naszej Szkoły na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w środę 14 grudnia 2011 r. o godzinie 17.00 w Klubie Absolwenta, w podziemiach Jagiellonki, wejście od nowego dziedzińca. Jak co roku, od kilku już lat przełamiemy się opłatkiem i złożymy życzenia świąteczno-noworoczne.
Mile widziane przyniesienie ze sobą potraw wigilijnych, które uświetnią jagielloński opłatkowy stół.
Serdecznie zapraszamy

XX Jubileuszowy Rajd Niepodległości

5 listopada 2011

5 listopada 2011 r. odbył się XX Rajd Niepodległości "Szlakami Legionistów Płockich". Współorganizatorem tego jubileuszowego przedsięwzięcia, organizowanego od 20 lat przez PTTK Oddział Miejski w Płocku i Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Płocku, było w tym roku Stowarzyszenie Jagiellończyków, które ufundowało puchar za zajęcie I miejsca w Rajdzie Niepodległości oraz nagrody książkowe dla drużyn, biorących udział w rajdzie, a także uczestników XX Jubileuszowego Konkursu Piosenki i Pieśni Legionowej. Puchar Prezesa Stowarzyszenia powędrował do Szkoły Podstawowej w Rogozinie, która prawie w całości wzięła udział w rajdzie. Jury oraz Prezes Stowarzyszenia Jagiellończyków, Małgorzata Kwiatkowska, docenili w ten sposób zaangażowanie społeczności szkolnej w Rogozinie w krzewienie idei patriotyzmu oraz turystyki pieszej. Cieszy również fakt, że I miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych zajęli właśnie Jagiellończycy, których do udziału w rajdzie zachęciła Violetta Kilarska, Komandor XX Rajdu Niepodległości, członkini Stowarzyszenia Jagiellończyków, na co dzień nauczycielka geografii i opiekun Szkolnego Koła PTTK "Szop". W konkursie piosenki reprezentanci Jagiellonki: Joanna Magierska, Joanna Banaszczak z klasy 2 GA oraz Bogdan Kołodziejski i Paweł Zgorzelski z klasy 2G, przygotowani przez Ewę Koston, nauczycielkę wok i zajęć artystycznych, zajęli I miejsce i otrzymali, oprócz pucharu i dyplomu, ufundowane przez Stowarzyszenie, pamiątkowe książki.

Zdjęcia z rajdu

strona: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25]

Stowarzyszenie Jagiellończyków © 2004-2008   Powered by ml.net.pl